event burgee venue burgee

Wednesday Night Race Series III

Royal Nova Scotia Yacht Squadron

Weds Series III

A Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st A Matador Greg Blunden 48 1.0 (3.0) 3.0 1.0 1.0 1.0 10.0 7.0
2nd A HELOC Andrew Childs 72 (14.0 DNC) 2.0 1.0 3.0 4.0 3.0 27.0 13.0
3rd A Take 2 Roby Douglas 48 3.0 4.0 (8.0) 4.0 3.0 2.0 24.0 16.0
4th A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 4.0 5.0 4.0 2.0 (14.0 DNC) 5.0 34.0 20.0
5th A Barchetta Steve Davies 39 6.0 (8.0) 2.0 6.0 5.0 8.0 35.0 27.0
6th A BRILLIANCE Todd Calder 51 (14.0 DNC) 1.0 9.0 14.0 DNC 2.0 6.0 46.0 32.0
7th A Black Pearl Ross Leighton 51 7.0 7.0 6.0 5.0 8.0 (14.0 DNC) 47.0 33.0
8th A Njord Blaine McNeil 78 2.0 10.0 7.0 9.0 RET 9.0 (14.0 DNC) 51.0 37.0
9th A CrackerJack !!! Peter Traves 69 8.0 6.0 (10.0) 9.0 RET 7.0 7.0 47.0 37.0
10th A Goose Ben Maloney 48 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 6.0 4.0 66.0 52.0
11th A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 10.0 RET (14.0 DNC) 5.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 71.0 57.0
12th A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 5.0 12.0 RET (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 73.0 59.0
13th A Castanea Paul Conrod 66 (14.0 DNC) 9.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 79.0 65.0

B Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st B J-Zeus II9 John Heseltine 108 1.0 3.0 2.0 2.0 (5.0) 2.0 15.0 10.0
2nd B Just Add Water Jesleine Baker 135 3.0 1.0 3.0 3.0 (8.0) 5.0 23.0 15.0
3rd B Can 63 Robert Stevens 114 (14.0 DNC) 14.0 DNC 1.0 1.0 1.0 1.0 32.0 18.0
4th B Persistence Mike Hoyt 114 4.0 4.0 (14.0 DNC) 5.0 2.0 7.0 36.0 22.0
5th B Colmonell Scott Christie 132 5.0 (6.0) 6.0 4.0 4.0 6.0 31.0 25.0
6th B Painkiller Jane Filbee 114 7.0 2.0 7.0 6.0 (9.0) 8.0 39.0 30.0
7th B Goat Whisperer Dale Robertson 117 2.0 7.0 8.0 7.0 7.0 (14.0 DNC) 45.0 31.0
8th B Flux Jordan McNeil 135 (14.0 DNC) 11.0 RET 5.0 14.0 DNC 3.0 4.0 51.0 37.0
9th B Highlander Dan Pride 126 (14.0 DNC) 14.0 DNC 4.0 14.0 DNC 6.0 3.0 55.0 41.0
10th B Kestrel Kestrel SA 102 6.0 8.0 9.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 10.0 61.0 47.0
11th B Demons Dance Andrew Watts 105 9.0 RET 9.0 10.0 8.0 (14.0 DNC) 11.0 61.0 47.0
12th B Dark Water Donald Walker 132 (14.0 DNC) 5.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 75.0 61.0
13th B Surprisingly Average John Muir 96 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 9.0 79.0 65.0

C Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PHRFTOT, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Helm Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st C YELLOW KIRBY Brandon Ritchie 171 (2.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 8.0 6.0
2nd C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 1.0 2.0 4.0 3.0 7.0 (17.0 DNC) 34.0 17.0
3rd C Sunnyvale Peter Wickwire 159 8.0 (17.0 DNC) 5.0 2.0 2.0 3.0 37.0 20.0
4th C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 (17.0 DNC) 3.0 1.0 17.0 DNC 5.5 2.0 45.5 28.5
5th C Gold Chain James Rafuse 177 3.0 5.0 8.0 9.0 DNS 8.0 (17.0 DNC) 50.0 33.0
6th C Auster Robert Merchant 183 9.0 (17.0 DNC) 11.0 4.0 5.5 4.0 50.5 33.5
7th C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 4.0 4.0 3.0 (17.0 DNC) 9.0 17.0 DNC 54.0 37.0
8th C Osprey Tod MacEachern 165 10.0 9.0 (12.0) 5.0 10.0 7.0 53.0 41.0
9th C L'Hirondelle Matt Murphy 183 (17.0 DNC) 17.0 DNC 7.0 17.0 DNC 4.0 5.0 67.0 50.0
10th C Sam Spencer Dalzell 159 5.0 8.0 6.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 70.0 53.0
11th C Hummin' Bill Haliburton 144 7.0 6.0 9.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 73.0 56.0
12th C Gem Peter Greenwood 177 6.0 7.0 10.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 74.0 57.0
13th C Cavalier Andrew Murphy 183 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 3.0 6.0 77.0 60.0
14th C   Dal Sailing 1 177 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 6.0 17.0 DNC 17.0 DNC 91.0 74.0
15th C   Dal Sailing 2 177 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 7.0 17.0 DNC 17.0 DNC 92.0 75.0
16th C Wind Shadow II Judy Robertson 180 11.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 96.0 79.0

R1 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Matador Greg Blunden 48 1:10:09 1:25:05 1.0
2 A Njord Blaine McNeil 78 1:16:28 1:28:08 2.0
3 A Take 2 Roby Douglas 48 1:13:23 1:29:00 3.0
4 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 1:20:13 1:31:06 4.0
5 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 1:15:14 1:31:15 5.0
6 A Barchetta Steve Davies 39 1:16:21 1:34:05 6.0
7 A Black Pearl Ross Leighton 51 1:18:36 1:34:50 7.0
8 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 1:22:40 1:36:43 8.0
9 A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 RET   10.0

R2 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:33:29 0:40:24 1.0
2 A HELOC Andrew Childs 72 0:35:03 0:40:48 2.0
3 A Matador Greg Blunden 48 0:34:05 0:41:20 3.0
4 A Take 2 Roby Douglas 48 0:34:23 0:41:42 4.0
5 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 0:37:11 0:42:14 5.0
6 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 0:36:48 0:43:03 6.0
7 A Black Pearl Ross Leighton 51 0:35:45 0:43:08 7.0
8 A Barchetta Steve Davies 39 0:35:15 0:43:26 8.0
9 A Castanea Paul Conrod 84 0:38:58 0:44:28 9.0
10 A Njord Blaine McNeil 90 0:40:07 0:45:20 10.0
11 A One More Time Rob Gale - Ed Steeves 48 RET   12.0

R3 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1836
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A HELOC Andrew Childs 90 0:48:43 0:55:03 1.0
2 A Barchetta Steve Davies 39 0:44:56 0:55:22 2.0
3 A Matador Greg Blunden 48 0:46:04 0:55:52 3.0
4 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 0:49:45 0:56:30 4.0
5 A Rebel Rebel Sarah/Greg Hardy 57 0:47:20 0:56:31 5.0
6 A Black Pearl Ross Leighton 51 0:48:37 0:58:40 6.0
7 A Njord Blaine McNeil 78 0:51:12 0:59:01 7.0
8 A Take 2 Roby Douglas 48 0:49:44 1:00:19 8.0
9 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:50:15 1:00:38 9.0
10 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 0:52:12 1:01:05 10.0

R4 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1835
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Matador Greg Blunden 48 0:31:09 0:37:47 1.0
2 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 93 0:34:45 0:39:05 2.0
3 A HELOC Andrew Childs 72 0:34:01 0:39:36 3.0
4 A Take 2 Roby Douglas 48 0:33:57 0:41:11 4.0
5 A Black Pearl Ross Leighton 51 0:34:58 0:42:11 5.0
6 A Barchetta Steve Davies 39 0:34:23 0:42:22 6.0
7 A Njord Blaine McNeil 78 RET   9.0
7 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 RET   9.0

R5 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1805
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Matador Greg Blunden 48 0:56:30 1:08:32 1.0
2 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:57:31 1:09:24 2.0
3 A Take 2 Roby Douglas 48 0:57:20 1:09:32 3.0
4 A HELOC Andrew Childs 72 0:59:46 1:09:35 4.0
5 A Barchetta Steve Davies 39 0:59:00 1:12:42 5.0
6 A Goose Ben Maloney 48 1:03:47 1:17:22 6.0
7 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 1:07:18 1:18:45 7.0
8 A Black Pearl Ross Leighton 69 1:07:24 1:18:52 8.0
9 A Njord Blaine McNeil 78 1:09:16 1:19:50 9.0

R6 - A Fleet

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 1805
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 A Matador Greg Blunden 48 0:53:27 1:04:50 1.0
2 A Take 2 Roby Douglas 48 0:53:43 1:05:09 2.0
3 A HELOC Andrew Childs 72 0:56:13 1:05:27 3.0
4 A Goose Ben Maloney 48 0:54:19 1:05:53 4.0
5 A McMac Sean McDermott/Rory Macdonald 87 0:59:57 1:08:05 5.0
6 A BRILLIANCE Todd Calder 51 0:56:33 1:08:14 6.0
7 A CrackerJack !!! Peter Traves 69 1:01:17 1:11:42 7.0
8 A Barchetta Steve Davies 39 0:58:58 1:12:40 8.0

R1 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 1:07:44 1:14:22 1.0
2 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 1:12:06 1:18:03 2.0
3 B Just Add Water Jesleine Baker 135 1:14:18 1:18:14 3.0
4 B Persistence Mike Hoyt 114 1:12:16 1:18:36 4.0
5 B Colmonell Scott Christie 132 1:18:28 1:23:00 5.0
6 B Kestrel Kestrel SA 102 1:21:28 1:30:18 6.0
7 B Painkiller Jane Filbee 114 1:24:51 1:32:17 7.0
8 B Demons Dance Andrew Watts 105 RET   9.0

R2 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:38:05 0:40:06 1.0
2 B Painkiller Jane Filbee 114 0:37:24 0:40:41 2.0
3 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 0:39:02 0:42:51 3.0
4 B Persistence Mike Hoyt 114 0:40:48 0:44:23 4.0
5 B Dark Water Donald Walker 150 0:44:10 0:45:29 5.0
6 B Colmonell Scott Christie 132 0:46:52 0:49:35 6.0
7 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:46:36 0:50:27 7.0
8 B Kestrel Kestrel SA 102 0:47:14 0:52:21 8.0
9 B Demons Dance Andrew Watts 105 0:52:26 0:57:51 9.0
10 B Flux Jordan McNeil 135 RET   11.0

R3 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1841
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 0:48:10 0:52:23 1.0
2 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 0:49:58 0:54:52 2.0
3 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:53:05 0:55:54 3.0
4 B Highlander Dan Pride 138 0:54:07 0:56:44 4.0
5 B Flux Jordan McNeil 135 0:54:08 0:57:00 5.0
6 B Colmonell Scott Christie 132 0:55:15 0:58:27 6.0
7 B Painkiller Jane Filbee 114 0:53:57 0:58:41 7.0
8 B Goat Whisperer Dale Robertson 129 0:55:53 0:59:23 8.0
9 B Kestrel Kestrel SA 102 0:57:05 1:03:16 9.0
10 B Demons Dance Andrew Watts 105 1:05:23 1:12:08 10.0

R4 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1840
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 135 0:30:12 0:31:48 1.0
2 B J-Zeus II9 John Heseltine 126 0:31:35 0:33:43 2.0
3 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:33:12 0:34:58 3.0
4 B Colmonell Scott Christie 150 0:34:30 0:35:31 4.0
5 B Persistence Mike Hoyt 132 0:33:59 0:35:57 5.0
6 B Painkiller Jane Filbee 114 0:34:25 0:37:26 6.0
7 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 0:34:56 0:37:49 7.0
8 B Demons Dance Andrew Watts 105 0:38:25 0:42:23 8.0

R5 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1810
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 0:59:56 1:05:11 1.0
2 B Persistence Mike Hoyt 132 1:03:17 1:06:57 2.0
3 B Flux Jordan McNeil 135 1:03:41 1:07:04 3.0
4 B Colmonell Scott Christie 150 1:05:43 1:07:40 4.0
5 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 1:02:04 1:08:09 5.0
6 B Highlander Dan Pride 138 1:06:29 1:09:42 6.0
7 B Goat Whisperer Dale Robertson 117 1:05:37 1:11:02 7.0
8 B Just Add Water Jesleine Baker 135 1:08:07 1:11:44 8.0
9 B Painkiller Jane Filbee 114 1:07:46 1:13:42 9.0

R6 - B Fleet

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 1810
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 B Can 63 Robert Stevens 114 0:50:00 0:54:23 1.0
2 B J-Zeus II9 John Heseltine 108 0:50:10 0:55:05 2.0
3 B Highlander Dan Pride 126 0:52:48 0:56:22 3.0
4 B Flux Jordan McNeil 135 0:53:33 0:56:23 4.0
5 B Just Add Water Jesleine Baker 135 0:53:43 0:56:34 5.0
6 B Colmonell Scott Christie 132 0:53:29 0:56:35 6.0
7 B Persistence Mike Hoyt 114 0:53:06 0:57:45 7.0
8 B Painkiller Jane Filbee 114 0:55:20 1:00:11 8.0
9 B Surprisingly Average John Muir 96 0:56:14 1:02:56 9.0
10 B Kestrel Kestrel SA 102 1:00:48 1:07:24 10.0
11 B Demons Dance Andrew Watts 105 1:03:41 1:10:15 11.0

R1 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:49:14 0:50:02 1.0
2 C YELLOW KIRBY Brandon Ritchie 183 0:57:46 0:56:42 2.0
3 C Gold Chain James Rafuse 189 0:59:23 0:57:48 3.0
4 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 189 0:59:40 0:58:05 4.0
5 C Sam Spencer Dalzell 159 0:57:23 0:58:18 5.0
6 C Gem Peter Greenwood 189 1:00:15 0:58:39 6.0
7 C Hummin' Bill Haliburton 144 0:56:51 0:59:04 7.0
8 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 1:02:06 1:03:06 8.0
9 C Auster Robert Merchant 183 1:04:38 1:03:27 9.0
10 C Osprey Tod MacEachern 165 1:05:24 1:05:52 10.0
11 C Wind Shadow II Judy Robertson 180 1:16:03 1:14:58 11.0

R2 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C YELLOW KIRBY Brandon Ritchie 183 0:32:55 0:32:19 1.0
2 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:31:56 0:32:27 2.0
3 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:33:17 0:33:49 3.0
4 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 189 0:36:04 0:35:06 4.0
5 C Gold Chain James Rafuse 189 0:36:31 0:35:33 5.0
6 C Hummin' Bill Haliburton 144 0:34:48 0:36:09 6.0
7 C Gem Peter Greenwood 189 0:37:21 0:36:21 7.0
8 C Sam Spencer Dalzell 159 0:36:53 0:37:29 8.0
9 C Osprey Tod MacEachern 183 0:39:13 0:38:30 9.0

R3 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1853
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:37:33 0:38:09 1.0
2 C YELLOW KIRBY Brandon Ritchie 183 0:40:32 0:39:47 2.0
3 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 177 0:41:54 0:41:29 3.0
4 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:41:30 0:42:10 4.0
5 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:41:45 0:42:25 5.0
6 C Sam Spencer Dalzell 159 0:42:10 0:42:51 6.0
7 C L'Hirondelle Matt Murphy 183 0:44:37 0:43:48 7.0
8 C Gold Chain James Rafuse 189 0:45:14 0:44:02 8.0
9 C Hummin' Bill Haliburton 144 0:42:29 0:44:08 9.0
10 C Gem Peter Greenwood 189 0:45:35 0:44:22 10.0
11 C Auster Robert Merchant 183 0:45:28 0:44:38 11.0
12 C Osprey Tod MacEachern 183 0:45:55 0:45:04 12.0

R4 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1845
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C YELLOW KIRBY Brandon Ritchie 183 0:26:41 0:26:12 1.0
2 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:27:00 0:27:26 2.0
3 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:27:37 0:28:04 3.0
4 C Auster Robert Merchant 183 0:28:41 0:28:09 4.0
5 C Osprey Tod MacEachern 183 0:31:55 0:31:20 5.0
6 C   Dal Sailing 1 189 0:34:24 0:33:29 6.0
7 C   Dal Sailing 2 189 0:34:28 0:33:33 7.0
8 C Gold Chain James Rafuse 177 DNS   9.0

R5 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1815
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C YELLOW KIRBY Brandon Ritchie 183 0:50:35 0:49:39 1.0
2 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:50:12 0:51:00 2.0
3 C Cavalier Andrew Murphy 189 0:56:09 0:54:39 3.0
4 C L'Hirondelle Matt Murphy 183 0:56:25 0:55:23 4.0
5 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:54:32 0:55:25 5.5
5 C Auster Robert Merchant 183 0:56:27 0:55:25 5.5
7 C Juvenile Delinquent Ted Murphy 159 0:54:36 0:55:29 7.0
8 C Gold Chain James Rafuse 177 0:57:20 0:56:46 8.0
9 C Luna Mary Lou Landry/Lorna Flemming 189 0:58:50 0:57:16 9.0
10 C Osprey Tod MacEachern 183 1:02:04 1:00:56 10.0

R6 - C Fleet

Start: C, Finishes: Finish time, Time: 1815
Rank Fleet Boat Helm Rating Elapsed Corrected Points
1 C YELLOW KIRBY Brandon Ritchie 183 0:47:50 0:46:57 1.0
2 C Barely Legal Reid/Wedlake/Bliss 159 0:46:16 0:47:01 2.0
3 C Sunnyvale Peter Wickwire 159 0:46:57 0:47:42 3.0
4 C Auster Robert Merchant 195 0:49:36 0:47:53 4.0
5 C L'Hirondelle Matt Murphy 195 0:49:50 0:48:06 5.0
6 C Cavalier Andrew Murphy 195 0:50:49 0:49:03 6.0
7 C Osprey Tod MacEachern 183 0:54:36 0:53:36 7.0

www.rnsys.com
[email protected]


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com